fbpx

Instalacje fotowoltaiczne fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych

Najczęściej zadawane pytania:

To technologia, która dzięki wykorzystaniu specjalnych urządzeń (modułów PV) przetwarza promieniowanie słoneczne na energię elektryczną (w skrócie PV z ang. photovoltaics)

Panele fotowoltaiczne instalujemy na dachu lub na gruncie, łączymy je w całość kablem, który następnie wpinamy do inwertera. Inwerter (inaczej falownik) zamienia wytworzony z promieniowania słonecznego prąd stały na prąd zmienny i jest podłączany do sieci budynku. To samoobsługowe urządzenie działa w ten sposób, by w pierwszej kolejności pobierana była energia słoneczna, a dopiero w drugiej płatna energia z zakładu energetycznego. 

Najpopularniejsze jest zamontowanie paneli PV na dachu – takie rozwiązanie spotyka się najczęściej. Istnieją także inne opcje – część systemów jest dostosowana do umieszczenia np. na elewacji, inne nadają się do postawienia na ziemi.

Dowolne – mogą to być wszystkie urządzenia zasilane prądem elektrycznym. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby energią pozyskaną z promieniowania słonecznego były zasilane sprzęty gospodarstwa domowego czy inne instalacje budynku.

Polska posiada podobne warunki nasłonecznienia do Niemiec, które są europejskim liderem na rynku produkcji energii ze źródeł odnawialnych, w tym energetyki słonecznej.  Średnie roczne nasłonecznienie powierzchni ziemi liczone dla całej Polski wynosi ok. 900 - 1100 kWh/m2, co daje roczną produkcję na poziomie ok. 110-150 kWh energii elektrycznej z m2 panela fotowoltaicznego.

Nie, system fotowoltaiczny jest całkowicie bezobsługowy. Nie wymaga żadnej ingerencji właściciela (nawet mycia – zazwyczaj zanieczyszczenia spłukuje deszcz). Większość systemów ma wbudowany moduł, który pozwala sprawdzać ilość zużytej energii przy pomocy łącza internetowego lub telefonicznego (moduły z kartą SIM).

Decydując się na produkcję własnego prądu, nie musisz obawiać się ogromu formalności. Nie potrzebujesz pozwolenia budowlanego i żadnych koncesji, jeśli zainstalujesz zestaw o mocy nieprzekraczającej 50 kWh. Podstawowym dokumentem koniecznym do zgłoszenia instalacji w zakładzie energetyczny jest dokumentacja techniczna wraz z opinią rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz zestaw certyfikatów i atestów, które dostarcza wykonawca.

Zestaw jest dobierany przez specjalistę w taki sposób, by mieć pewność, że konstrukcja dachu wytrzyma nacisk i najsilniejsze podmuchy wiatru. Jeżeli nie ma możliwości instalacji na dachu, wtedy instalujemy panele na ziemi (na odpowiednio przygotowanej konstrukcji.

Nie, wszystkie panele przechodzą testy wytrzymałościowe. Kulka gradu o średnicy piłeczki do golfa wystrzelona z prędkością 80 km/h z odległości 100 cm nie powoduje żadnych uszkodzeń panela. Śnieg też nie stanowi problemu - panele wytrzymają nacisk o sile 800 kg na m2, a poza tym już lekkie słońce roztapia śnieg na panelach.

Nie jeżeli jest podpisana umowa kompleksowa (dystrybutor = sprzedawca), natomiast moc zestawu fotowoltaicznego nie może przekraczać mocy zamówionej. Wielkość mocy zamówionej można znaleźć na umowie z zakładem energetycznym.

Wszystko zależy od wielkości instalacji. Przy średniej wielkości instalacji nie dłużej niż 7 dni.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nadwyżka wyprodukowanej energii elektrycznej będzie "magazynowana" w sieci na zasadach net meteringu i możesz z niej skorzystać przez 12 miesięcy od momentu wprowadzenia energii do sieci. Wykorzystać można 80% energii oddanej do sieci (w przypadku instalacji powyżej 10 kWp tylko 70%).

Nie, zakład energetyczny musi dokonać wymiany licznika na swój koszt.

Proponowane przez nas panele fotowoltaiczne objęte są 25-letnią gwarancją wydajności i od 10 do 25-letnią gwarancją producencką na wady ukryte. Gwarancja wydajności gwarantuje, że po 25 latach panele będą pracować ze sprawnością na poziomie 80%.

Za zaoszczędzony lub odsprzedany prąd uzyskamy dochody pozwalające na spłatę urządzenia w ciągu średnio ok. 8-10 lat. Producent zakłada 25-letni czas pracy bezawaryjnej, więc po spłacie inwestycji przez następne 15 lat mamy prąd praktycznie za darmo.

We wrześniu 2013 roku zmieniło się prawo i w tej chwili każda os. fizyczna, która chce produkować własną energię, może zainstalować zestaw o mocy do 50 kW bez koncesji czy zakładania działalności gospodarczej, a zakład energetyczny ma obowiązek magazynowania od nas nadwyżek wyprodukowanego prądu. Procesem zgłoszenia instalacji do zakładu energetycznego, może zająć się firma wykonawcza na podstawie stosownych pełnomocnictw.

Zacienienie o wielkości 3% obniża sprawność panelu o 25%, dlatego tak ważne jest, żeby projekt instalacji przygotowywał specjalista ds. fotowoltaiki.

Prosument jest uczestnikiem procesu prosumpcji, czyli użytkownikiem/konsumentem wytwarzającym produkt w celu jego skonsumowania we własnym zakresie, inaczej mówiąc produktu wytworzonego na własny użytek

Najlepszym miejscem jest główna rozdzielnia elektryczna budynku. Urządzenia można również zamontować w innych miejscach, jak korytarze piwnic czy nawet na dachu.

Gotową instalację fotowoltaiczną, można uruchomić dopiero po wymianie licznika na dwukierunkowy. Można to zrobić od razu po wymianie.

Chiny są aktualnie potęgą w procesie wytwarzania krzemu i produkcji paneli fotowoltaicznych. Są to sprawdzone i wydajne urządzenia.

Masz inne pytanie lub wątpliwość?

Napisz, a postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej. Odpisujemy na każdą wiadomość.